Çek basını suçu hakemde buldu… Şampiyonanın rekoru kırıldı


Türkiye – Çek Cumhuriyeti maçı hem Çek basınında hem de önemli spor gazete ve dergilerde geniş yer aldı. Çek basını “Hakem bizi yaktı” başlıkları atarken, batı basını duruma daha farklı bir bakış açısı ile yaklaştı. Almanya, ülkelerinde doğan Türk futbolcuları yazdı. İtalyan basını Montella’yı öne çıkardı. İspanyol basını ise Arda Güler dışında kimseyi görmedi.

MLADÁ FRONTA DNES

Ülkenin en çok satan gazetesi… Maçı, “Çek Cumhuriyeti – Türkiye: 1-2 Futbolcularımız Euro’yu bitirdi. Uzun süre 10 kişi oynamak zorunda kaldılar” manşetiyle verdi. Gazetenin yorum yazısında; “Cehennem sıcağında, futbolcular yetmiş dakikadan fazla bir süre on kişiyle kavruldular. Takım zaten ilk yarının başında iki hızlı sarı kartın ardından orta saha oyuncusu Barák ile zayıflatıldı” diye devam etti.

HAKEMLER BİZİ YAKTI

Gazete, Çek takımının kaptanı Tomas Soucek’in gazetecilerle yaptığı basın toplantısına geniş yer ayırdı; “Çok iyi başladık. Aktiftik, onların üzerinden uçmak istedik ve başardık. Ancak ilk aksaklık yirminci dakikada geldi” dedi futbolcu. Soucek maçın hakemi üzerinden genel olarak turnuvadaki durumu değerlendirirken haklarının yenildiğini öne sürerek şunları söyledi;

“Portekiz’le oynadığımız ilk maçta hakemler Douděra’ya yapılan faulü görmediler ve Gürcistan maçında da aynı şey oldu. Bu Avrupa’nın en büyük turnuvası ve önemli kararlar hep bize karşı verildi”

TÜRKLERİN LEHİNE DÜDÜK ÇALDI

Soucek, hakem ile ilgili “Kibirli. Kendini maçın kahramanı yapmak istedi. Türk oyuncu yere her düştüğünde faul düdüğü çalıyordu. Doğal olarak rakip de bundan faydalandı” yorumlarını yaptı. Çek takımının kaptanı, Türk futbolcuların kendilerini yere bıraktıklarını, kalecinin oyunu yavaşlattığı için ikinci sarı kartta atılması gerektiğini iddia etti. “Türkler bizden korkuyordu” iddiasında bulundu.

HAKEMLER BİZİ HARCADI

Aylık üç milyon ziyaretçisi olan ülkenin önemli haber sitesi Aktuálne hakeme yüklendi;

“ ‘Çekler sizin için üzgünüm’ dedi Yargıç Kovacs” başlığı onlardan biri… Haberde, hakem ile ilgili sosyal medyada yer alan yorumlara yer verildi. “Yeni Collina”, “Istvan Kovacs’ın yatak odasını buldum” da onlardan biri…

Çek televizyonuna konuşan koç Ivan Hašek, “Daha önce hiçbir hakemin tünelde rakip oyuncuları ve görevlileri tokatladığını görmedim” dedi. Çek takımının kaptanı Sucek’in Kenan Yıldız’ın da iki sarı kart ile oyundan atılması gerektiğini söylediğinin altını çizdi. “Ülkemize karşı saygısızlık yapıldı” dediği başlıkta yer aldı.

TÜRKLER DEVRE ARASINDA DUA ETTİLER

Çek devlet radyosunun haber sitesi Irozhlas ilginç ayrıntı. Sitede yer alan haber – yorumda, “Türk taraftarlar, takımlarının sayısal üstünlük karşısında sergilediği inandırıcı olmayan performans nedeniyle, gözle görülür biçimde gergindi. Devre arasında, stadyumun iç kısımlarında üç kadın taraftar bir halı sererek dua etmeye başladı” diye yazdı.

Yazıda, “Milli takım, Euro’da karşı karşıya geldiği üçüncü maçta da Türklere yenildi. 2008 ve 2016’da da… Yükselme grubunun son belirleyici maçında da onlara karşı kazanamadı” denildi.

ON CESUR ÇEK

Çek Cumhuriyet, devlet ttelevizyonu CT24, “On cesur Çek Türk üstünlüğüne karşı boşuna savaştı” başlığını attı.

HIZLI İHRAÇ

Denikn Gazetesi ise “Hızlı ihraç Çeklerin şansını azalttı” başlığını attı. Yorum yazısındaki şu satırlar dikkat çekti; “Maç boyunca 18 sarı ve iki kırmızı olmak üzere 20 kart çıktı. Bitiş düdüğünün ardından Türk taraftarlardan biri oyun alanına girdi ve çıkan itiş kakışın ardından Tomáš Chorý de kırmızı kart gördü”

HESAPLAR TUTMADI

Çek’in günlük spor gazetesi Sport’ un internet sitesinde, “Yapılan hesaplar anlamsızdı. Çekler, grubun son maçında, Türkiye’yi yenmek zorundaydı. Aksi takdirde, eleme aşamasına ulaşamayacakları açıktı. Ve aynen öyle de oldu. 2-1’lik yenilgi turnuvanın sonunu getirdi”

SPOR BASINININ ÖNEMLİ YAYINLARI MAÇI NASIL DEĞERLENDİRDİ

L’Equipe; “Çek Cumhuriyeti-Türkiye maçında Euro tarihinde rekor sayıda kart çıktı”

ÇALHANOĞLU VE SARI KART AYRINTILARI

Maç sonrası Alman Kicker şu başlığı attı;

“Özel bir tür kart festivali: 16 turunda yer almayan tek isim Çalhanoğlu değil”

Yorum yazıda, “Türkiye büyük bir coşku yaşıyor. Milli Takım, Çek Cumhuriyeti karşısında aldığı 2-1’lik galibiyet sayesinde 2008’den bu yana ilk kez Avrupa Şampiyonası’nda son 16’ya kaldı. Yıldız oyuncu Hakan Çalhanoğlu’nun 16 tur yasağı şimdilik bunu engelleyemiyor” diye devam etti. Yazıda Türkiye’nin maçı uzun süre bir fazla götürdüğü de hatırlatıldı;

“Türkiye son dakikaya kadar heyecanı elden bırakmadı. Muhtemelen oyuncuların istediğinden daha heyecanlıydı, ne de olsa teknik direktör Vincenzo Montella’nın takımı, 70 dakikadan fazla çoğunlukta oynadı. Yedek oyuncu Cenk Tosun ancak uzatma dakikalarında ilk Avrupa Şampiyonası golünü atarak takımını kurtardı”

Kickers, Tosun’un Wetzlar doğumlu Türk – Alman oyuncu olduğunun altını çizdi. Ve onun maç sonu sözlerine şöyle yer verdi; “Bu sadece bir başlangıç”

Kickers aslında çok daha önemli bir konunun altını şöyle çizdi: “Montella’nın Avusturya ile oynanacak 16 tur maçında iki önemli oyuncusundan yoksun olacak olması, coşkuyu durduramadı. Birincisi defans oyuncusu Samet Akaydın diğeri kaptan ve en iyi oyuncu Hakan Çalhanoğlu”

TÜRKLERE 11 SARI KART

Yazıda 18 sarı ve iki kırmızı kartın dağılımında 11 sarı kartın Türkiye’ ye çıktığı belirtilirken, “Kart dağılımı açısından gerçekten rekor kıran bir maçın parçasıydılar. Hakem Istvan Kovacs sadece Türkiye tarafında on bir sarı kart gösterdi (!). Bir karşılaştırma yapmak gerekirse bir Avrupa Şampiyonası maçında daha önce görülen en yüksek skor” diye yazdı.

MONTELLA’ NIN TÜRKİYE’Sİ

İtalyan Corrierre Dello Sport, Montella’ yı öne çıkardığı başlığı yanı sıra, basın toplantısının videosunu da yayınladı. “Vincenzo Montella’nın çalıştırdığı milli takım, Gürcistan karşısındaki ilk maçındaki başarısı ve Tosun’un bugünkü maçın sonunda elde ettiği galibiyetle turnuvaya katılmaya hak kazandı” diye yazdı.

ARDA GÜLER VE OSMANLI AYRINTISI; İSPANYOLLAR ABARTTI MI?

İspanyol Diaro As, “Güler parladı Türkiye sıkıntı çekti” başlığını attı. Gazete yorumunda ‘Osmanlı Devleti’ne kadar gitti; “Arda Güler’in sahipliğine rağmen, hayatı kendileri için anlaşılmaz bir şekilde zorlaştıran Osmanlılar için kötü bir maç oldu. Almanya’daki Türk kolonisi rahat bir nefes aldı. Güler’in Türkiye’si Çek Cumhuriyeti karşısında aldığı 1-2’lik cılız galibiyetin ardından son 16’daki yerini garantiledi”

Yazıda Güler yere göğe sığdırılamadı; “Güler’i görmek için giriş ücretini ödemek yatırım yapmaya değer. O farklı bir oyuncu ve her kontrolünde, tempo değişiminde ya da hafif kafa sallamasında bunu görebiliyorsunuz. Topla temas ettiğinde ona farklı şeyler oluyor. Önemli görünüyor ve takımı arkasına almaktan çekinmiyor. Devre arasında bile sahadaki en iyi Türk oyuncu o”

Yazıda bu konuda daha da ileri gidiyor;

“Sıralamadaki yerlerine rağmen Türkiye’nin Avusturya’yı yenmesi için çok şey yapması gerekecek. Bu Avrupa Kupası’nda sadece ilk gün ve Güler’in muhteşem golü sayesinde oynadı. Madridli oyuncu en iyi gecesini yaşamadığı sürece, arkasında pek bir şey yok. Ancak Güler ile hayal kurmak çok daha kolay”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir