Asya Borsaları Düştü

Asya-Pasifik piyasaları, Japon yeninin neredeyse 38 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından düştü.

Asya-Pasifik piyasaları Perşembe günü düşüşle açıldı. Japon yeni Çarşamba günü neredeyse 38 yılın en düşük seviyesine geriledi ve ABD doları karşısında 160,82’ye ulaştı.

Yen en son iki ay önce dolar karşısında 160 seviyesini aşmış ve Japon hükümetinin 2022’den bu yana ülkenin ilk para birimi müdahalesinde onu desteklemesine yol açmıştı.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin “ekonomi üzerindeki Döviz etkisinden derin endişe duyduğunu” söyledi.

Ekonomistler arasında yapılan bir ankete göre Japonya’nın mayıs ayındaki yıllık perakende satış büyümesi, yüzde 2’lik piyasa tahmininin üzerinde yüzde 3 olarak gerçekleşti. Bu, Nisan ayında revize edilen yüzde 2’lik büyümeyle karşılaştırılıyor.

Perşembe günü yayınlanan resmi verilere göre, Çin’in sanayi karı Ocak’tan Mayıs’a kadar yıllık yüzde 3,4 artarak 2,75 trilyon Çin yuanına (378,41 milyon dolara) ulaştı. Ülkenin sanayi karı bu yılın ilk dört ayında yüzde 4,3 arttı.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi erken ticarette yüzde 1,07 oranında düşerken geniş tabanlı Topix endeksi yüzde 0,45 kayıp yaşadı. Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,55 oranında düşerken, küçük ölçekli Kosdaq erken ticarette yüzde 0,16 artış gösterdi.

Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi yüzde 1,14 düşüşle açıldı.

Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 1’den fazla düşerken, Çin’in CSI 300 endeksi yüzde 0,65 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir